Jeśli obrażać, to tylko na piśmie
Jeśli obrażać, to tylko na piśmie
ARTUR NOWAK
Jeśli ktoś w piśmie skierowanym do sądu ubliżył temu sądowi, innemu organowi państwowemu lub osobom biorącym udział w sprawie, albo - także na piśmie - naruszył powagę czynności sądowych, to nie może być ukarany karą porządkową, którą przewiduje art. 49 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych.
Tak stwierdził Sąd Najwyższy w orzeczeniu z 25 marca 2003 r. (I KZP 1/2003).
Sąd okręgowy ukarał oskarżonego karą porządkową siedmiu dni pozbawienia wolności za obraźliwe uwagi o sędziach i stronach procesu zawarte w pismach nadesłanych do sądu. Ukarany zażądał uchylenia tego postanowienia z powodu naruszenie prawa. Sąd odwoławczy uznał, że art. 49 § 1 prawa o ustroju sądów powszechnych (usp) wymaga wykładni. Odroczył więc rozpoznanie sprawy i przekazał SN do rozstrzygnięcia zagadnienie prawne dotyczące uprawnienia sądu do ukarania podsądnego na podstawie usp, jeśli naruszył on powagę sądu na piśmie. Sąd odwoławczy wskazał iargumenty na rzecz tak pozytywnej, jak i negatywnej odpowiedzi.
Udzielając odpowiedzi negatywnej, SN odwołał się w szczególności do wykładni historycznej omawianego przepisu.
ART. 49 § 1 PRAWA O USTROJU...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta