Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak powstaje zła opinia

05 kwietnia 2004 | Prawo | LG

Rozważania pierwszego prezesa Sądu Najwyższego

Jak powstaje zła opinia

LECH GARDOCKI

Można popaść w depresję, czytając wyniki badań opinii publicznej o sądach i sędziach, zamieszczone w książce "Sądy w opinii społeczeństwa polskiego" (pod red. Marii Boruckiej-Arctowej i Krzysztofa Pałeckiego, Kraków 2003), a zwłaszcza dowiadując się, że zdaniem 48 proc. badanych wydawane wyroki są niesprawiedliwe z powodu korupcji albo że ponad połowa badanych uważa, iż sędziowie ulegają naciskom zwierzchników.

Zawsze mnie nurtowało, skąd bierze się taki fałszywy wizerunek sądów. Na pewno, jak stwierdza się w jednym z opracowań umieszczonych w tej książce, mają w tym duży udział media, uogólniające pojedyncze sensacyjne przykłady korupcji. Przyczyniają się do tego także politycy, przypochlebiając się elektoratowi i obiecując zwalczanie korupcji, m.in. w sądownictwie, a więc utwierdzając wyborców w ich przekonaniach.

Kilka lat temu brałem udział w publicznej dyskusji na temat bolączek sądownictwa, w trakcie której poruszano też temat korupcji. Zacząłem od, wydawało mi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3195

Spis treści

Nauka i Technika

Zamów abonament