Jak powstaje zła opinia
Jak powstaje zła opinia
LECH GARDOCKI
Można popaść w depresję, czytając wyniki badań opinii publicznej o sądach i sędziach, zamieszczone w książce "Sądy w opinii społeczeństwa polskiego" (pod red. Marii Boruckiej-Arctowej i Krzysztofa Pałeckiego, Kraków 2003), a zwłaszcza dowiadując się, że zdaniem 48 proc. badanych wydawane wyroki są niesprawiedliwe z powodu korupcji albo że ponad połowa badanych uważa, iż sędziowie ulegają naciskom zwierzchników.
Zawsze mnie nurtowało, skąd bierze się taki fałszywy wizerunek sądów. Na pewno, jak stwierdza się w jednym z opracowań umieszczonych w tej książce, mają w tym duży udział media, uogólniające pojedyncze sensacyjne przykłady korupcji. Przyczyniają się do tego także politycy, przypochlebiając się elektoratowi i obiecując zwalczanie korupcji, m.in. w sądownictwie, a więc utwierdzając wyborców w ich przekonaniach.
Kilka lat temu brałem udział w publicznej dyskusji na temat bolączek sądownictwa, w trakcie której poruszano też temat korupcji. Zacząłem od, wydawało mi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta