Oferent oferentowi nierówny
Oferent oferentowi nierówny
ALDONA KOWALCZYK, ALEKSANDRA MINKOWICZ-FLANEK
Przy okazji zamówień publicznych ścierają się dwa przeciwstawne światy: biznesu realizującego zamówienia i władzy decydującej o interesach ekonomicznych podmiotów prywatnych. To, na ile nowe przepisy ograniczą zachowania korupcyjne w tym sektorze, pokaże praktyka.
Od początku marca 2004 roku obowiązuje prawo zamówień publicznych . Nowe przepisy miały m.in. wyeliminować regulacje umożliwiające nadużycia gospodarcze i korupcję. Stara ustawa - uchwalona przecież w celu stworzenia jasnego i przejrzystego systemu sprzyjającego uczciwemu gospodarowaniu środkami publicznymi - dawała sporo po temu okazji. Zyskała sobie nawet opinię najbardziej odpowiedzialnej za korupcję i malwersacje w Polsce.
ANNA NIEDZIELA, EKSPERT POLSKIEJ KONFEDERACJI PRACODAWCÓW PRYWATNYCH, CENTRUM ZAMÓWIEŃ PUBLICZNYCH
Prawo zamówień publicznych (dalej: pzp), jak każda nowa regulacja, wymaga korekt. Należy np. zastanowić się nad funkcjonowaniem arbitrażu oraz sądownictwa powszechnego w zamówieniach publicznych. Jednak żadna, nawet najdoskonalsza regulacja nie zastąpi zwykłej uczciwości i odpowiedzialności.
System zamówień publicznych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta