Jak założyć polską firmę w Austrii
Rynek austriacki nie należy do łatwych. Ale polskie towary o wysokiej jakości, spełniające obowiązujące wymagania oraz konkurencyjne cenowo mają szansę na dotarcie do ośmiu milionów zamożnych austriackich konsumentów.
Polscy przedsiębiorcy z formalnego punktu widzenia mogą swobodnie podejmować działalność gospodarczą na terytorium Austrii, w praktyce jednak istnieje wiele barier i ograniczeń, które dotyczą również menedżerów polskich spółek prawa handlowego zaliczających się do tzw. personelu kluczowego.
Już bez wiz
Zgodnie z § 46 p. 1. znowelizowanej w 2002 r. ustawy o wjeździe, pobycie i osiedlaniu się cudzoziemców (Bundesgesetz ?ber die Einreise, den Aufenthalt und die Niederlassung von Fremden - Fremdengesetz 1997) "obywatele europejskiego obszaru gospodarczego korzystają ze swobody bezwizowego wjazdu i pobytu". Również obywatele Polski objęci są tą swobodą od 1 maja 2004 r. Zniesiony został obowiązek wizowy dla Polaków zakładających w Austrii spółki.
Obecnie wszystkie formalności załatwiane są w Austrii. Przy wydawaniu zezwoleń uwzględniana jest jednak przede wszystkim nie tylko konkretna sytuacja zainteresowanego, ale także sytuacja na rynku pracy. Wniosek taki zostanie poddany weryfikacji przez władze lokalne. Urzędnicy austriaccy zwracają uwagę m.in....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta