Z historią w tle
Dwór Artusa w Toruniu Fot. (C) WITOLD BRODA
Bywa też i tak, że nie starcza miejsc dla wszystkich melomanów, ale przecież koncerty Probaltiki cieszą się coraz większym powodzeniem.
W tym roku grudziądzką edycję festiwalu zainaugurowała Orkiestra Symfoniczna i Chór Collegium Musicum z Holandii. Artyści wystąpili we współczesnym kościele św. Krzyża. Pozostałe koncerty w tym mieście odbywają się w tutejszym muzeum.
W przerwie na wystawę
Ryszard Boguwolski z zawodu jest archeologiem. W muzeum w Grudziądzu pracuje 37. rok, a od 25 lat jest jego dyrektorem. - Zanim trafiła do nas Probaltica, nie byłem zwolennikiem, aby w muzeum odbywały się imprezy kulturalne. Teraz cieszę się, że tak się stało - mówi. Dlaczego? Ponieważ festiwal z powodzeniem pogodził obowiązki wystawiennicze muzeum z prowadzoną w nim działalnością kulturalną. - Dzięki Probaltice mamy podwójną frekwencję - ocenia dyrektor. - Melomani przychodzą na koncerty, a w przerwie oglądają nasze wystawy.
W salach muzeum, w których odbywają się koncerty, miejsc starcza dla około 200 osób. Z okien można podziwiać panoramę Wisły, a we wnętrzu nowe wystawy: autoportrety twórców polskich z kolekcji Andrzeja Cerlińskiego czy też malarstwo miniaturowe tego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta