Najpierw interes polityczny
System kontroli eksportu po roku
Najpierw interes polityczny
Obowiązująca od roku ustawa o kontroli obrotu towarami podwójnego zastosowania nie przeszkodziła, zdaniem MWGZ, w rozwoju polskiego eksportu -- zyskała pełną aprobatę naszych zachodnich sojuszników i pozwoli nam na przystąpienie do organizacji powstającej na miejsce dawnego COCOM. Większość firm jednak dopiero teraz poznaje nowe przepisy, a wiele z tych, które już to uczyniły jest wobec nich krytyczna. Tadeusz Strulak, który z ramienia MSZ negocjował przystąpienie naszego kraju do organizacji nieproliferacyjnych przyznaje, że nie jest pewne, czy następca COCOM w ogóle powstanie.
Większość argumentów, które wg MSZ mają uzasadnić wprowadzenie systemu kontroli eksportu, ma charakter polityczny. Polska, jego zdaniem, będzie dzięki nowym przepisom postrzegana za granicą jako kraj dążący do pokoju i stabilizacji. Pozwalają one na zwiększenie naszego bezpieczeństwa, ponieważ zmuszają takie kraje jak Ukraina czy Białoruś do wyrzeczenia się broni masowego rażenia. Przede wszystkim jednak kontrola eksportu jest jednym z podstawowych warunków przystąpienia Polski do NATO i Unii Europejskiej.
Korzyści na dłuższą metę
Zdaniem dyrektora Departamentu Kontroli Eksportu w MWGZ, Aleksandra Jodki -- także pod względem gospodarczym, w długim okresie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta