Sztabom partyjnym pod rozwagę
Przed wyborami prezydenckimi
Sztabom partyjnym pod rozwagę
W zbliżających się wyborach prezydenckich można wybrać jedną z dwóch koncepcji. Pierwsza zakłada wykorzystanie wyborów jako doskonałej okazji do prezentacji partyjnego programu i osoby kandydata jednoznacznie kojarzonego z wyrazistą opcją partyjną. Udział w wyborach prezydenckich jest tylko etapem w procesie budowania pozycji ugrupowania na scenie politycznej i umacniania popularności partyjnego lidera.
Druga koncepcja polega na poszukiwaniu kandydata, który może połączyć nie tylko najszersze spektrum sił politycznych, ale także zjednoczyć najszerszy elektorat. Celem jest wygranie wyborów. Ta koncepcja zakłada podporządkowanie racji partyjnych zwycięstwu wyborczemu.
Teoretycznie obie koncepcje są racjonalne i równoprawne. Sprawa wygląda zupełnie inaczej, gdy teoretyczne założenia konfrontowane są z politycznymi realiami.
Prezydencka ordynacja wyborcza w Polsce
wzorowana jest na francuskiej. W obu krajach właśnie w tym roku odbywają się prezydenckie wybory. We Francji rywalizuje ze sobą trzech kandydatów umiarkowanej prawicy: Jacques Chirac, Edouard Balladur i Philippe de Villiers. Mogą jednak na to sobie pozwolić, gdyż wszystkie racjonalne przesłanki wskazują dziś, że kandydat lewicy nie ma szans na zdobycie prezydentury. Jest więc miejsce na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta