Ciągle atrakcyjni, nadal ryzykowni
Ryzyko inwestowania w ocenie Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową
Ciągle atrakcyjni, nadal ryzykowni
Od dwóch lat Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową tworzy na zlecenie Polskiego Banku Rozwoju SA mapę ryzyka inwestycyjnego wujęciu krajowym i międzynarodowym. Wlutym 1995 r. zakończono kolejny etap badań. Wnajnowszym zestawieniu Polska prezentowana jest na tle trzynastu innych krajów Europy Środkowowschodniej. W porównaniu z poprzednim rankingiem lista obserwowanych krajów powiększyła się o kolejne dwa: Ukrainę i Mołdowę.
Generalnie można stwierdzić, że w ciągu ostatniego półrocza nie nastąpiły istotne zmiany w zestawieniu. Nadal wyraźny jest podział na trzy grupy krajów zpunktu widzenia wysokości ryzyka związanego z podejmowaniem w nich działalności gospodarczej. Do grupy najniższego ryzyka inwestycyjnego należą -- tak jak poprzednio -- nowe landy Niemiec (b. NRD) , Węgry i Czechy. W grupie średniego ryzyka znalazły się: Polska, Słowacja i Słowenia. I wreszcie do szerokiej grupy krajów obarczonych wysokim bądź bardzo wysokim ryzykiem inwestycyjnym zaliczono kraje nadbałtyckie, Rumunię, Bułgarię, Białoruś, Ukrainę i Mołdowę.
Te dwa ostatnie kraje znalazły się zresztą na dwóch ostatnich miejscach w rankingu. Zdecydowały o tym zarówno ich wyniki gospodarcze (hiperinflacja, znaczny spadek GDP, wysoki deficyt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta