Jak inni rządzą gospodarką?
Jak inni rządzą gospodarką?
Od 1 stycznia 1996 roku ma w Polsce wejść w życie reforma centrum gospodarczego. Przypomnijmy, że zgodnie z nią ma powstać ministerstwo gospodarki, które będzie pełnić większość funkcji rozproszonych obecnie po kilku resortach -- przemysłu i handlu, budownictwa, współpracy gospodarczej z zagranicą, CUP, KBN. Funkcje resortu finansów miałyby się ograniczyć do pilnowania stanu finansów publicznych, powstałyby nowe ministerstwa: skarbu oraz międzynarodowej integracji gospodarczej. Zamiast resortów transportu i łączności byłoby ministerstwo infrastruktury gospodarczej.
Jak nasz projekt reformy ma się do systemów zarządzania gospodarką w innych krajach -- mających od dawna wolny rynek, jak i będących w takiej samej sytuacji jak Polska? Przyjrzeliśmy się systemom zarządzania gospodarką w trzech krajach o gospodarce rynkowej -- USA, Niemczech i Włoszech i w czterech krajach w trakcie transformacji -- Czechach, Słowacji, Bułgarii, Węgrzech.
Ile resortów?
W Polsce jest obecnie 10 ministerstw gospodarczych, po reformie ma ich być 7 lub 8. Najmniej, bo po 5 resortów kierujących gospodarką mają Czechy i Węgry. W USA i Włoszech jest ich po 6, w Niemczech, Słowacji i Bułgarii po 7. Polska nawet po reformie będzie więc miała najwięcej resortów gospodarczych z omawianych krajów.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta