Pomoc społeczna: gwarancja, czyli obowiązek
Pomoc społeczna: gwarancja, czyli obowiązek
Wydaje się, że system pomocy społecznej nie nadąża za potrzebami życia.
Nadąża, ale musi też ewoluować, dostosowywać się do wymogów społecznych i gospodarczych. W tej chwili pojawiła się rzadka okazja zintegrowania zmian w pomocy społecznej z reformą systemu ubezpieczeń społecznych. Te dwa elementy bowiem, wraz z systemem zaopatrzenia, to cała sfera zabezpieczenia społecznego w państwie. Są to naczynia połączone: jeśli w jednym obniżymy poziom, musi to zostać wyrównane w drugim. I odwrotnie.
Czym więc jest w istocie pomoc społeczna?
W moim rozumieniu w nowoczesnym systemie zabezpieczenia społecznego to pomoc dla tych, którzy z różnych powodów nie są objęci ani ubezpieczeniem, ani systemem zaopatrzenia, albo otrzymują z tych systemów świadczenia niewystarczające. W tej sytuacji dotychczasowy bierny system rejestrowania osób ubiegających się o pomoc musi być zastąpiony innym, opartym na nowoczesnych kryteriach: potrzebne jest pełne rozeznanie sytuacji bytowej i majątkowej poszczególnych rodzin starających się o pomoc.
Jednak świadczenia z pomocy społecznej czasem muszą ludziom zapewnić egzystencję, jeśli nie mają innych środków do życia.
I tu właśnie mamy do czynienia z elementem uznania. Uważam, że w nowoczesnej pomocy społecznej ta...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta