Rzeczpospolita Czytelników
Dwie wspólnoty w jednym budynku
Pierwsza część
Przedstawiamy drugą relację z telefonicznego dyżuru redakcyjnego, który odbył się 24 maja. Jego tematem były wspólnoty mieszkaniowe. Na pytania odpowiadali: Zdzisław Żydak, dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Infrastruktury, oraz Józef Bajor, naczelnik jednego z wydziałów w tym departamencie.
Czy budynek, który składa się z dwóch klatek, każda znajduje się na innej działce, może być jedną wspólnotą?
Sytuacja, kiedy jeden budynek stoi na dwóch działkach, jest co najmniej dziwna. Ustawa o własności lokali mówi wprost: wspólnotę mieszkaniową tworzy budynek (lub budynki) położone na tej samej działce. Oznacza to, że w jednym budynku istnieją dwie wspólnoty. Sytuację można jednak wyprostować i połączyć działki w jedną. Wymaga to jednak zgody wszystkich właścicieli lokali, a następnie zmiany udziałów w nieruchomości wspólnej, a tym samym aktów notarialnych właścicieli.
Zarząd mojej wspólnoty (jest to profesjonalna firma zarządzająca) ustalił sobie bardzo wysokie wynagrodzenie. Większość członków wspólnoty podpisała uchwałę w tej sprawie, ja głosowałem przeciwko. Czy można unieważnić tę uchwałę?
Taka możliwość istnieje w wypadku każdej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta