DF Vademecum: Umowy dla menedżerów
Umowy dla menedżerów
- UMOWY O PRACĘ I O ZARZĄDZANIE - porównanie
Kontrakty menedżerskie należą do tzw. umów nienazwanych. Brakuje przepisów regulujących całościowo tematykę zawierania tych kontraktów, nazywanych często umowami o zarządzanie. Nieraz nazwę kontraktu menedżerskiego nadaje się normalnej umowie o pracę. Oczywiście są przepisy, które zajmują się kwestią konkretnych umów menedżerskich, np. przepisy o zarządzaniu przedsiębiorstwem państwowym, ale takich regulacji jest niewiele. Natomiast zgodnie z art. 750 kodeksu cywilnego do tych umów, polegających na świadczeniu usług, nieuregulowanych innymi przepisami, stosuje się odpowiednio przepisy o umowie zlecenia.
PODSTAWOWE RODZAJE KONTRAKTÓW
Najczęściej występują kontrakty menedżerskie oparte na zasadzie lekko przetworzonej umowy zlecenia. Jest to bowiem rodzaj umowy cywilnoprawnej dającej stronom dużą swobodę podczas formułowania treści wzajemnych praw i obowiązków. Kontrakt menedżerski może także przybrać formę umowy o pracę lub umowy o świadczenie usług w ramach wykonywania wolnego zawodu.
Obserwuje się, że maleje liczba kontraktów...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta