Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W drodze i na drodze

09 czerwca 2004 | Dobra firma | ŁL ZJ

CZAS PRACY

Nasz ekspert odpowiada na drugą część pytań dotyczących nowych przepisów o czasie pracy kierowców

W drodze i na drodze

ŁUKASZ LEJA DYREKTOR BIURA PRAWNEGO I ORZECZNICTWA GłÓWNEGO INSPEKTORATU TRANSPORTU DROGOWEGO

Część I

- Kierowca prowadzi pojazd w ramach 8-godzinnego dnia pracy, a przez 16 godzin odpoczywa. Zgodnie z przepisami musi odpoczywać 11 godzin. Czy zapisuję, że odpoczywał 11, jak określa ustawa, czy 16 godzin, jak było rzeczywiście?

Należy uwzględnić każdy okres aktywności lub odpoczynku kierowcy i wskazać, jak długo trwał. Jeżeli zatem wykorzystał 16 godzin odpoczynku, to należy zapisać 16. 11 godzin odpoczynku to minimalny ustawowy obowiązek.

PONIŻEJ 3,5 T

- Niektórzy kierowcy zatrudnieni na umowę o pracę w naszej firmie prowadzą samochody poniżej 3,5 t. Jakie przepisy należy wobec nich stosować?

Wobec prowadzących takie pojazdy nie stosuje się rozporządzenia europejskiego 3820/85/EWG. Należy natomiast stosować ustawę o czasie pracy kierowców w zakresie czasu pracy z pewnymi wyjątkami. Mówi o nich art. 22 tej ustawy. Np. nie ma obowiązku skracania wymiaru czasu, jeżeli kierowca pracuje w porze nocnej przynajmniej przez 4 godziny. Nie trzeba też od takich kierowców odbierać oświadczeń o pozostawaniu w stosunku pracy.

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3248

Spis treści
Zamów abonament