Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Chciwość zabija naukę

09 czerwca 2004 | Nauka i Technika | ŁK
źródło: Nieznane

Rozmowa z prof. Piotrem Słonimskim, genetykiem

Chciwość zabija naukę

(c) RAFAŁ GUZ

Prof. Piotr Słonimski jest wybitnym biologiem, uważanym za twórcę genetyki mitochondrialnej. Urodził się w roku 1922 w Warszawie. Był żołnierzem Armii Krajowej. Od roku 1947 mieszka we Francji. W 1962 roku został profesorem w Centrum Badań Podstawowych CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique) w Gif-sur-Yveette, a w 1971 roku dyrektorem Centrum Genetyki Molekularnej. Był inicjatorem Europejskiego Programu Sekwencjonowania Genomu Drożdży, zakończonego w roku 1996 specjalnym wydaniem magazynu "Nature". W zeszłym tygodniu prof. Piotr Słonimski gościł w Polsce na zaproszenie Fundacji Semper Polonia z okazji przyznania mu Nagrody im. Andrzeja Drawicza. Nagrodę przyznawaną "osobom wnoszącym istotny wkład w pomnażanie roli i znaczenia polskiego dziedzictwa na świecie" wręczył prof. Słonimskiemu prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Rz: Ostatnio często mówi pan i pisze, że we współczesnej nauce za dużo wagi przywiązuje się do technologii, a za mało do badań podstawowych. Co pan przez to rozumie?

PROF. PIOTR SłONIMSKI: Technologia to, sensu largo, zastosowanie, aplikacja nauk ścisłych. Takie zastosowanie ma zawsze pewien określony cel, na przykład zbudować most albo wyleczyć chorobę. Ponieważ technologia ma konkretny cel,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3248

Spis treści
Zamów abonament