Po sprawiedliwość do Europy
Temat tygodnia
Po sprawiedliwość do Europy
Rys. Rafał Piekarski
Od 1 maja br. polskie sądy stały się częścią wspólnotowego systemu współpracy sądowej w sprawach cywilnych i handlowych. Nasi przedsiębiorcy - jeśli nie chcą zostać w tyle za zagranicznymi konkurentami - powinni znać jego podstawowe zasady.
PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI
-
Komentarz - Prawo dla szaradzistów
- Dowody też za granicą
- Doręczenia pism
- Przepisy - gdzie szukać
Żelazną zasadą wymiaru sprawiedliwości jest to, że orzeczenia sądów państwowych obowiązują jedynie w kraju, w którym zostały wydane. Jednak nonsensem byłoby powtarzanie wszystkich zagranicznych procesów tylko dlatego, że odbyły się one za granicą. Dlatego państwa honorują nawzajem swoje wyroki, tyle że z pewnymi zastrzeżeniami i wymogami proceduralnymi. W Unii Europejskiej obowiązuje system szczególny.
Najważniejsze dla naszego dzisiejszego artykułu jest rozporządzenie Rady Unii Europejskiej o jurysdykcji, uznawaniu i wykonywaniu orzeczeń ws. cywilnych i handlowych (44/2001). To o nim dziś głównie piszemy (w skrócie: rozp. jurysd.). Nie tylko tytułem, ale i treścią przypomina ono obie wymienione obok konwencje: brukselską i z Lugano. Są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta