Manewry wokół kryteriów
Manewry wokół kryteriów
Janusz Jankowiak
Poszerzenie Unii Europejskiej ma istotne znaczenie dla kryteriów nominalnej konwergencji, których spełnienie jest wymagane przed wejściem do strefy euro. Wartości referencyjne dla ustalenia kryteriów zmieniły się wraz ze zmianą bazy, którą stanowi teraz 25 krajów Unii, a nie - jak przypuszczają niektórzy - jedynie 12 tworzących strefę euro. Powiększenie Unii przyniosło też metodologiczne trudności z interpretacją traktatowych zapisów. Dają one o sobie znać zarówno przy kryteriach fiskalnych, jak i monetarnych.
Inflacja, czyli negocjacje plus dopust boży?
Zmiana krajów w "koszyku" stanowiącym podstawę dla ustalania wartości referencyjnej znacząco obniżyła kryterium inflacyjne. Wśród trzech krajów o najbardziej stabilnym poziomie cen w UE (tak zostało sformułowane kryterium) znalazła się obecnie Litwa, z sięgającą 0,8 proc. średnią dwunastomiesięczną deflacją. Jest z tym pewien problem, nieprzewidziany chyba przez twórców kryterium: czy deflację można bowiem uznać za "stabilny poziom cen"? Z drugiej strony - kryterium powiększające o 1,5 pkt. proc. średnią inflację dla trzech krajów Unii o najbardziej stabilnym poziomie cen było jednak bez wątpienia formułowane...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta