Lepsza strona człowieka
Lepsza strona człowieka
IZABELA REDLIŃSKA
Powinniśmy być dumni. Jako jedyny gatunek na Ziemi możemy pochwalić się posiadaniem uczuciowości wyższej. Smutkiem jedynie napawa fakt, że głośno zaczyna o niej być - a raczej o jej braku - w obliczu tragedii.
26 kwietnia 2003 r. Łódź. Policjanci wchodzą wieczorem przez balkon do mieszkania w poszukiwaniu mężczyzny ściganego listem gończym za kradzieże i włamania. Podczas przeszukiwania znajdują w szafie trzy plastikowe beczki. Ich oczom ukazuje się makabryczny widok.
Obecna w mieszkaniu kobieta miała później w czasie przesłuchania powiedzieć, że w beczkach są ciała jej dzieci.
21 czerwca 2004 r. - Nie były to zabójstwa z biedy. Psychiatrzy stwierdzili, że jesteście pozbawieni uczuć wyższych. Mówiąc wprost: nie potraficie kochać - powiedział sędzia, skazując małżeństwo N. na dożywotnie więzienie. Wyrok nie jest prawomocny.
Jak dziczki w sadzie
- Uczuciowość wyższa nie jest wrodzona. Nie wysysa się jej z mlekiem matki. Przychodzi wraz z prawidłowym procesem wychowania - tłumaczy dr Janusz Biela, ordynator Oddziału Psychiatrii Sądowej przy Zakładzie Karnym nr 2 w Łodzi, jeden z dwóch psychiatrów, biegłych sądowych, którzy badali małżeństwo N.
Jej siedlisko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta