Gotówka czy aport
Gotówka czy aport
KODEKS SPÓŁEK HANDLOWYCH
Art. 14. § 4. Wspólnik i akcjonariusz nie może potrącać swoich wierzytelności wobec spółki kapitałowej z wierzytelnością spółki względem wspólnika z tytułu należnej wpłaty na poczet udziałów albo akcji. Nie wyłącza to potrącenia umownego.
MICHAŁ TOMCZAK
Konwersja wierzytelności rozwiązuje dwa problemy: dokapitalizowania spółek oraz przeterminowanych zobowiązań.
Co jednak kryje się pod pojęciem "konwersja wierzytelności"? Jak prawidłowo ocenić skutki wyboru takiego właśnie sposobu pokrycia kapitału zakładowego? Jakie ryzyko się z tym wiąże? A poza tym, czy jest to gotówkowy czy aportowy (niepieniężny) sposób pokrycia tego kapitału? Niestety, orzecznictwo sądów rejestrowych nie rozstrzygnęło jeszcze tego podstawowego dylematu. A to zniechęca do korzystania z konwersji wierzytelności jako sposobu dokapitalizowania spółek, co w warunkach polskiej gospodarki, w której wyraźnie odczuwa się brak kapitału, ocenić można tylko negatywnie.
Pouczająca przeszłość
Pod rządami kodeksu handlowego Sąd Najwyższy w licznych orzeczeniach wypowiedział się za dopuszczalnością pokrycia udziałów po podwyższeniu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta