Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Dbaj o formę!

27 lipca 2004 | Dobra firma | PW

UMOWY

O czym pamiętać, dokonując czynności prawnych

Dbaj o formę!

Skutki czynności prawnych zależą często od tego, w jakiej formie czynności te zostały dokonane. Przedsiębiorca powinien więc nie tylko wiedzieć, jak zawrzeć umowę, ale i znać konsekwencje niezachowania właściwej formy.

PAWEŁ WRZEŚNIEWSKI

Forma niektórych czynności prawnych

Zasadą polskiego prawa jest to, że wolę dokonania czynności prawnej można wyrazić przez każde zachowanie - byle tylko dało się je właściwie zinterpretować (art. 60 kodeksu cywilnego).

Siłą rzeczy najczęściej będzie to forma ustna, bo z reguły właśnie słowem mówionym oznajmiamy innym, czego chcemy albo nie.

Obok formy ustnej występuje oczywiście pisemna. Trzeba ją zachować wówczas, gdy wymaga tego albo przepis prawa, albo zastrzeżenie poczynione przez strony.

W rozumieniu polskich przepisów można ją podzielić na formę pisemną zwykłą oraz formy kwalifikowane (np. akt notarialny, pismo z urzędowym albo notarialnym poświadczeniem podpisu, pismo z datą pewną itp.).

Innymi słowy przedsiębiorca musi mieć przed oczami listę czynności wymagających formy pisemnej. To właśnie im poświęcony jest dzisiejszy nasz tekst.

PODPIS NIEKONIECZNIE NA PAPIERZE

Do zachowania pisemnej formy czynności prawnej wystarcza złożenie własnoręcznego...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3288

Spis treści
Zamów abonament