Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy zamawiający muszą zmienić umowę

27 lipca 2004 | Dobra firma | PG

PRZETARGI

Po wzroście stawki VAT

Czy zamawiający muszą zmienić umowę

Od pewnego czasu na łamach DOBREJ FIRMY omawiany jest problem, co zamawiający powinni zrobić, jeżeli w umowie w sprawie zamówień publicznych, zawartej przed 1 maja 2004 r., strony nie uregulowały kwestii dotyczącej zmiany tej umowy na wypadek podwyżki ustawowych stawek VAT.

PAWEŁ GRANECKI

Aby rozstrzygnąć te wątpliwości, należy zwrócić uwagę między innymi na to, kiedy umowa została zawarta oraz co na ten temat mówią inne przepisy, nieodnoszące się bezpośrednio do zamówień publicznych.

UMOWY ZAWARTE PRZED 2 MARCA 2004 R.

2 marca 2004 r. weszła w życie ustawa z 29 stycznia 2004 r. Prawo zamówień publicznych (DzU nr 19, poz. 177 ze zm., dalej pzp). Zgodnie z art. 220 ust. 2 pzp do umów w sprawach zamówień publicznych zawartych przed dniem wejścia w życie ustawy stosuje się przepisy dotychczasowe. Zatem do kwestii możliwości zmiany umowy zawartej przed 2 marca 2004 r. stosuje się ustawę z 10 czerwca 1994 r. o zamówieniach publicznych (DzU z 2002 r. nr 72, poz. 664 ze zm.).

Zgodnie z art. 76 ust. 1 ustawy o zamówieniach publicznych zakazuje się zmian postanowień zawartej umowy oraz wprowadzania nowych postanowień do umowy, niekorzystnych dla zamawiającego, jeżeli przy ich...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3288

Spis treści
Zamów abonament