Głęboki sen Polski
Głęboki sen Polski
RYS. ARTUR SITNIK
WOJCIECH WIECZOREK
Najpierw było osłupienie, potem oburzenie. Niezręczność, nietakt, prowokacja - oto słowa, jakie padły z polskiej strony w reakcji na urządzony 19 lipca br. w Berlinie wieczór poświęcony 60 rocznicy Powstania Warszawskiego.
Oburzenie wzięło się z faktu, że głównym organizatorem tego wieczoru był kierowany przez Erikę Steinbach niemiecki Związek Wypędzonych. Związek znany w Polsce z tego, że aż do końca, czyli do zawarcia traktatu granicznego z listopada 1990 i wyników konferencji 2+4, domagał się rewizji postanowień poczdamskich. Erika Steinbach znana jest u nas jeszcze lepiej (Niemcy twierdzą, że nieporównywalnie lepiej niż u nich) jako inspiratorka budowy Centrum przeciw Wypędzeniom, wzbudzającego uzasadnione domniemanie, iż chodzi o reinterpretację wydarzeń II wojny światowej, w tym stosunków polsko-niemieckich, a także jako zwolenniczka blokady akcesji Polski do Unii Europejskiej. Dodajmy jeszcze, że niejako pod skrzydłami Związku Wypędzonych dziala tzw. Powiernictwo Pruskie (choć p. Steinbach się od niego odcina), gromadzące pozwy sądowe o odszkodowania za pozostawiony w dzisiejszej Polsce majątek.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta