VAT od lombardu - jak wyliczyć kwotę nabycia
Temat tygodnia
VAT od lombardu - jak wyliczyć kwotę nabycia
Rys. Rafał Piekarski
Pod rządami starej ustawy o VAT przedsiębiorcy prowadzący lombardy mieli niemałe problemy z ustaleniem zasad opodatkowania swojej działalności podatkiem VAT. Rozstrzygał o tym nawet Trybunał Konstytucyjny. Po wejściu w życie nowej ustawy znów pojawiają się pytania dotyczące ich rozliczeń z tytułu VAT.
ANNA KOLEŚNIK
- Zdaniem eksperta - Problem tkwi w ustaleniu marży
- Jak działa lombard?
Jak jest opodatkowany obrót złotem w lombardzie? Sprzedaję zastawione używane wyroby jubilerskie. Czy muszę naliczać VAT od całości, czy mogę tylko od marży? Jak ma wyglądać faktura na inny towar używany, który biorę do lombardu np. za 100 zł, a odsprzedaję za 150 zł? Czy powinienem mieć kasę fiskalną? - pyta czytelnik DF.
Przedsiębiorca prowadzący lombard sprzedaje towary, których stał się właścicielem na skutek niespłacenia pożyczek udzielonych swoim klientom. Są nimi głównie osoby fizyczne niebędące podatnikami VAT. Do lombardu oddają one najczęściej nie nowe, ale używane przedmioty - biżuterię, sprzęt rtv. Ich sprzedaż przez prowadzącego lombard może być opodatkowana według szczególnej procedury przewidzianej w art. 120 ustawy o VAT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta