VAT w transporcie międzynarodowym
VAT w transporcie międzynarodowym
GRAŻYNA MŁYNARCZYK DORADCA PODATKOWY W ERNST & YOUNG
* Jak po 1 maja 2004 r. powinna wyglądać faktura związana z wykonaniem usługi transportu międzynarodowego? Czy w przypadku wykonania przewozu z Polski przez Litwę do Rosji należy na fakturze wyodrębnić dwie pozycje: odcinek krajowy ze stawką 0 proc. i odcinek poza granicami kraju z adnotacją, że usługa nie podlega VAT na podstawie art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy o VAT ?
Począwszy od 1 maja 2004 r., za usługi transportu międzynarodowego uznaje się transport towarów pomiędzy państwem członkowskim a krajem spoza terytorium Wspólnoty. Usługi te podlegają opodatkowaniu stawką VAT 0 proc. Jednocześnie usługi transportu międzynarodowego podlegają opodatkowaniu w krajach, w których transport fizycznie się odbywa, z uwzględnieniem przebytych odległości. Tym samym w przedstawionym przykładzie fakturę VAT z tytułu usług transportu towarów z Polski do Rosji należy wystawić z zastosowaniem stawki 0 proc. w odniesieniu do odcinka polskiego oraz bez VAT w odniesieniu do transportu odbywającego się poza Polską, z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta