Interwencja ustawodawcy pilnie potrzebna
Interwencja ustawodawcy pilnie potrzebna
JACEK IGNACZEWSKI
W pierwszej kolejności holding służy podmiotowi dominującemu, następnie całej strukturze holdingowej, a na samym końcu jednostce zależnej, podporządkowanej celom spółki dominującej i holdingu.
W prawie polskim - podobnie zresztą jak w większości państw europejskich - umowy przewidujące zarządzanie spółką zależną oraz o odprowadzanie zysku z tej spółki do spółki dominującej (holding) są umowami nienazwanymi. Ich dopuszczalność nie powinna budzić wątpliwości, skoro ustawodawca odwołuje się do nich wprost w kodeksie spółek handlowych . Funkcjonują one w praktyce obrotu prawnogospodarczego na zasadzie swobody umów. Charakterystyczny dla holdingu stosunek podporządkowania gospodarczego i organizacyjnego jednostki zależnej wobec dominującej wystarczająco uzasadnia potrzebę ustawowej interwencji.
Hierarchia celów
Naiwnością jest stwierdzenie, że stosunek dominacji nie musi znajdować odzwierciedlenia w treści umowy. Trzeba sobie jasno uświadomić, że w pierwszej kolejności holding służy podmiotowi dominującemu, następnie całej strukturze holdingowej, a na samym końcu jednostce zależnej, podporządkowanej celom spółki dominującej i holdingu. Z tego też powodu liczenie na skuteczność nieskrępowanej autonomii...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta