Nie zawsze koszt dla firmy
Nie zawsze koszt dla firmy
DR MARCIN JAMROŻY DORADCA PODATKOWY, KIEROWNIK DZIAłU DORADZTWA
PODATKOWEGO W RÖDL & PARTNER W WARSZAWIE
W razie wykupienia przez pracodawcę dla pracowników abonamentu medycznego upoważniającego zarówno do korzystania ze świadczeń obowiązkowych, jak i dobrowolnych można zalecić wyspecyfikowanie na fakturze lub w załączniku poszczególnych świadczeń, aby możliwa była kwalifikacja podatkowa ponoszonych kosztów. Bez wyodrębnienia wykonanych usług przez świadczeniodawcę podatnik będzie miał duże trudności chociażby tylko w oszacowaniu udziału kosztowego poszczególnych usług z koszyka świadczeń objętych abonamentem. Godne rozważenia wydaje się również wydzielenie w samej umowie ze świadczeniodawcą kwoty odpłatności ryczałtowej za świadczenia obowiązkowe albo sporządzenie odrębnych umów.
Jeżeli pracodawca nie będzie w stanie wykazać, które wydatki dotyczą świadczeń obowiązkowych, istnieje niebezpieczeństwo, że organy podatkowe wyrzucą z kosztów całą wartość pakietu.
Ograniczenie możliwości zaliczania do kosztów tzw. abonamentów medycznych utrudniło życie pracodawcom stosującym tego typu bonusy jako element systemu wynagradzania. Firmy muszą bowiem teraz oddzielać usługi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta