Małżeńskie porady dla Europy i Ameryki
Małżeńskie porady dla Europy i Ameryki
RICHARD HAASS
O tym, że spory między Stanami Zjednoczonymi a Europą nie są niczym nowym, świadczy historia napięć wokół Korei, Suezu i Wietnamu. Jednak tamte zatargi występowały w zupełnie innym - zimnowojennym - geopolitycznym kontekście i w intelektualnych i politycznych ramach doktryny powstrzymywania, które należą już przeszłości. Istniejący wówczas kontekst i ramy dyscyplinowały transatlantyckie więzi. Europejczycy i Amerykanie mieli świadomość, że zachowanie zdolności odstraszenia i - gdyby przyszło do najgorszego - pokonania Związku Radzieckiego wymaga ograniczania sporów i niedopuszczenia, by wymknęły się spod kontroli.
Koniec zimnej wojny zmienił wszystko. Czy zwycięski sojusz zdoła przeżyć własny sukces?
Zasadnicze cechy geopolitycznego kontekstu po zimnej wojnie są względnie klarowne. Składają się na nie: strategiczny prymat Ameryki; ogromna skala i tempo przepływu przez granice osób, technologii, towarów, usług, idei, zarazków, pieniędzy, broni, poczty elektronicznej, dwutlenku węgla i niemal wszystkiego innego; oraz względnie pokojowe stosunki między wielkimi mocarstwami: USA, Chinami, Japonią, Rosją, Indiami, i coraz bardziej zintegrowaną, rozszerzającą się Europą.
O ile...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta