Liczy się czas nie tylko za kółkiem
Ile godzin może pracować kierowca
Liczy się czas nie tylko za kółkiem
Kierowcy to specyficzna grupa zawodowa. Dlatego przedsiębiorcy muszą stosować wobec nich nie tylko kodeks pracy, ale i ustawę o czasie pracy kierowców.
Przepisy o czasie pracy kierowców (DzU z 2004 r. nr 92, poz. 879) dotyczą nie tylko kierowców wykonujących transport drogowy lub przewozy na potrzeby własne zgodnie z ustawą o transporcie drogowym (czyli jeżdżących autami powyżej 3,5 t dopuszczalnej masy całkowitej lub prowadzących pojazdy osobowe mające powyżej 9 miejsc łącznie z miejscem dla kierowcy). Odnoszą się również do tych kierowców, którzy prowadzą mniejsze pojazdy, a są zatrudnieni na umowę o pracę. Przy mniejszych pojazdach nie stosuje się jedynie niektórych regulacji ustawy o czasie pracy kierowców.
TYLKO DLA PRACOWNIKÓW
Czas pracy - zgodnie z obowiązującą od 1 maja 2004 r. ustawą o czasie pracy kierowców - jest pojęciem szerszym niż samo prowadzenie pojazdu. Odnosi się wyłącznie do kierowców - pracowników. Nie znaczy to jednak, że przedsiębiorcy prowadzący pojazdy samodzielnie mogą np. dowolnie długo prowadzić samochód czy też skracać okresy przerw bądź odpoczynku.
Przepisy dotyczące okresów prowadzenia pojazdów, obowiązkowych przerw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta