Zasady i narzędzia
Zasady i narzędzia
Decyzje nowej RPP, od pierwszej po ostatnią, są trudne do zrozumienia dla uczestników rynku. Rada wydaje się prowadzić politykę dyskrecjonalną, posługując się przy tym instrumentarium, które dostosowane jest do polityki opartej na regułach. W efekcie wychodzi z tego potworek.
Kiedy w czerwcu Rada podniosła stopy o 0,5 pkt proc., nastąpiło to po wielu wypowiedziach sugerujących, że wobec dużej niepewności co do rozwoju sytuacji makroekonomicznej (wejście do Unii, stan popytu krajowego) właściwsze - o ile w ogóle potrzebne - byłoby ostrożne, stopniowe ich podwyższanie.
Od kwietnia, kiedy Rada zmieniła nastawienie w polityce pieniężnej z neutralnego na restrykcyjne, nie wykluczając zarazem w komunikacie podwyżki stóp na najbliższym posiedzeniu, ekonomiści starali się uzyskać odpowiedź na pytanie: czy zmianie faz cyklu w polityce monetarnej towarzyszy - w rozumieniu członków Rady - zasada asymetrii? Inaczej mówiąc: skoro długotrwały cykl obniżek odbywał się ruchami po 0,25 pkt proc., to czy skala ewentualnych podwyżek będzie analogiczna? A może - jak nakazywałaby teoria - będą one bardziej agresywne? Odbierane przez nas sygnały zdecydowanie wskazywały, iż RPP preferuje wolniejsze tempo podwyżek. Kwestionowano nawet tezę o cyklu w polityce monetarnej; sugerowało to, że...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta