Trudne rozstania
Przyczyna musi być konkretna, zasadna i rzeczywista
Trudne rozstania
Pracodawca wypowiadając umowę o pracę na czas nieokreślony, musi podać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie. Musi ją podać również wtedy, gdy rozwiązuje jakąkolwiek umowę o pracę bez wypowiedzenia.
Kolejne sytuacje, w których pojawia się obowiązek podania przyczyny, to wypowiedzenie zmieniające umowy o pracę na czas nieokreślony i wypowiadanie umowy na czas nieokreślony na podstawie ustawy o tzw. zwolnieniach grupowych.
Przyczynę wypowiedzenia należy podać w piśmie kierowanym do pracownika. Zgodnie z art. 30 § 4 kodeksu pracy (k.p.) można to zrobić również w odrębnym piśmie, ale musi być ono doręczone pracownikowi wcześniej lub równocześnie z pismem wypowiadającym umowę. Jak stwierdził Sąd Najwyższy, sprzeczne z art. 30 §4 k.p. jest wskazanie przez pracodawcę przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę w piśmie doręczonym pracownikowi później niż złożenie oświadczenia woli o rozwiązaniu umowy (wyrok SN z 21 listopada 2000 r., I PKN 99/00, OSNP 2002/12/287).
PRZYCZYNA MUSI BYĆ
Jeżeli pracodawca nie uzasadni wypowiedzenia, to jest to naruszenie przepisów o wypowiadaniu umów w rozumieniu art. 45 § 1 k.p.
Podanie przyczyny ma ogromne znaczenie ze względu na możliwość odwołania się pracownika do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta