Zlecenie z zagranicy, rozliczenie w kraju
Zlecenie z zagranicy, rozliczenie w kraju
Osoby, które otrzymują z zagranicy należności z umów zlecenia i o dzieło wykonywanych w Polsce na rzecz zagranicznego zleceniodawcy, rozliczają się z polskim fiskusem samodzielnie. W trakcie roku podatkowego muszą samodzielnie odprowadzać od nich zaliczki na podatek dochodowy, a potem uwzględnić je w zeznaniu rocznym.
Obowiązek płacenia przez takie osoby podatku w Polsce wynika przede wszystkim z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych . Ustanowił on zasadę, że osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium RP, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swych dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów. Jest to tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy. Oznacza on m.in., że co do zasady polski fiskus ma prawo ściągać podatek także od dochodów, które osoba zamieszkała w Polsce uzyskała za granicą, np. z wykonywanej tam pracy, zlecenia, w postaci stypendium, dywidendy itp. Od zasady tej są liczne zresztą wyjątki, wprowadzają umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania (Polska podpisała ich ok. 80), a także przepisy samej updf, eliminujące sytuacje, w których trzeba byłoby od tego samego dochodu, tych samych należności płacić podatek dwa razy, za...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta