Ulga tylko na niepełnosprawnych
Budżet państwa i PFRON finansują składki
Ulga tylko na niepełnosprawnych
Pracodawcy zatrudniający niepełnosprawnych pracowników nie muszą z własnych środków finansować wszystkich składek na ZUS.
Niektóre z nich mogą być pokryte przez budżet państwa i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ale tylko wówczas, gdy zatrudniony pracownik ma ustalony stopień niepełnosprawności, o czym decydują powiatowe i wojewódzkie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
Dofinansowanie składek przewiduje art. 25 ustawy z 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (DzU nr 123, poz. 776 ze zm., dalej: ustawa o rehabilitacji).
Aby pracodawca mógł skorzystać z ulgi w finansowaniu składek ZUS, jego pracownik musi przedstawić mu orzeczenie o ustalonym stopniu niepełnosprawności (lub o niepełnosprawności, jeśli orzeczono ją przed 16 rokiem życia - dotyczy to zatrudnianych młodocianych).
NIEZDOLNOŚĆ A NIEPEŁNOSPRAWNOŚĆ
Takie dofinansowanie przysługuje również na pracowników, którzy mają ustaloną niezdolność do pracy (czyli renciści lub emeryci z ustaloną niezdolnością do pracy) lub orzeczenie o grupie inwalidzkiej, które nie utraciło ważności. Orzeczenie lekarza orzecznika ZUS o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta