Zmniejszamy odpisy
Dotacja i rabat w trakcie amortyzacji
Zmniejszamy odpisy
Podstawą amortyzacji jest wartość początkowa środka trwałego. Jeżeli ustalimy ją w niewłaściwej wysokości, to nieprawidłowe będą również odpisy amortyzacyjne.
Może jednak zdarzyć się, że prawidłowo ustalona podstawa dopiero później się zmieni, przykładowo wskutek otrzymania rabatu lub zwrotu kosztów nabycia środka trwałego w formie dotacji. Czy w takich sytuacjach trzeba korygować odpisy amortyzacyjne?
Przyjrzyjmy się następującej sytuacji: przedsiębiorca kupił środek trwały, wprowadził go do ewidencji i rozpoczął amortyzację. Miał za niego zapłacić po trzech miesiącach. Licząc na dalszą dobrą współpracę, sprzedawca przed zapłatą udzielił mu rabatu w wysokości 10 proc.
CENA PO OBNIŻCE
Wartość początkową kupionego środka trwałego wyznacza cena nabycia, którą jest kwota należna sprzedającemu powiększona o koszty związane z zakupem. Przez kwotę należną sprzedającemu należy rozumieć cenę, którą nabywca zobowiązany jest zapłacić. Nie ma przy tym warunku, aby należna kwota została uiszczona jeszcze przed przekazaniem środka trwałego do używania. Jeżeli więc sprzedawca obniży cenę, także po oddaniu środka trwałego do używania, to automatycznie ulega zmniejszeniu jego wartość początkowa.
Można spotkać się z poglądem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta