Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nihilizm historyczny

16 września 2004 | Publicystyka, Opinie | AN
źródło: Nieznane

Polemika By pisać o historii trzeba być kompetentnym i nie kłamać

Nihilizm historyczny

RYS. MIROSŁAW OWCZAREK

Odwoływanie się do polityki historycznej jest ryzykowne, dopóki historię traktujemy wybiórczo. Jeśli chcemy Rosjanom wypominać cios w plecy zadany 17 września 1939, to powinniśmy być gotowi przyjąć odpowiedzialność za dokonanie tego samego wobec Czechów rok wcześniej" (Janusz Majcherek, "Pułapki polityki historycznej" , "Rzeczpospolita" z 14 września). Te zdania wydrukowano w przededniu otwarcia Zjazdu Historyków Polskich, na trzy dni przed 65. rocznicą 17 września. Brzmią jak przestroga. I są przestrogą. Wstrząsającą. Wyrażają bowiem nihilizm historyczny w takim stężeniu, w jakim nie występował on w publicznych mediach nad Wisłą od czasu rozprawy z "bohaterszczyzną" AK, podjętej przez publicystów PPR-UB bezpośrednio po II wojnie światowej.

Katyń i Zaolzie

Spróbujmy wymienić niektóre tylko z zawartych w tym tekście historycznych "odkryć" i "porównań", które owemu nihilizmowi służą. Zacznijmy od zacytowanego. Z jednej strony agresja sowiecka na Polskę, z udziałem 2 milionów żołnierzy, dokonana w trzecim tygodniu prowadzonej przez II Rzeczpospolitą obrony przeciw napaści hitlerowskiej. Agresja z góry uzgodniona na mocy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3332

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament