Przedsiębiorstwo państwowe, interes publiczny
Przedsiębiorstwo państwowe, interes publiczny
W warunkach gospodarki rynkowej status samorządnego przedsiębiorstwa państwowego w kształcie nadanym mu jeszcze przez ustawę z 1981 roku stał się anachroniczny. Pozwala przez dłuższy czas wykazywać dodatni wynik finansowy netto poprzez wyprzedaż majątku przedsiębiorstwa, uniemożliwiając ustanowienie zarządu komisarycznego mimo ujemnego wyniku w działalności podstawowej.
Z informacji prasowych o odwołaniu Pawła Brzezickiego ze stanowiska dyrektora Polskiej Żeglugi Morskiej PP czytelnik mógłby wnosić, że minister skarbu państwa broni niesłusznej sprawy, natomiast dyrektor nie chce odejść ze swojego stanowiska, ciesząc się nadal poparciem rady pracowniczej (M. Stankiewicz, M. Czekański, "Do przerwy 0:1" , "Rz" z 4 - 5 września). Sprawa jest nie tyle precedensowa, ile kuriozalna, bo dyrektora odwołano w ważnej decyzji organu założycielskiego. Dopóki decyzja ta nie zostanie uchylona przez sąd lub odwołana przez organ, który ją wydał, dopóty wywołuje skutki prawne. Opinie nawet najbardziej renomowanych kancelarii prawnych nie mogą rozstrzygać, czy w takiej sytuacji dyrektorowi przedsiębiorstwa przysługuje, czy też nie przysługuje sprzeciw, zawieszający natychmiastową skuteczność decyzji. Może o tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta