Recepta i komentarz
Recepta i komentarz
Obecność Polski w Unii Europejskiej i większa otwartość na istniejące w Europie Zachodniej rozwiązania gospodarcze wymusi zapewne zmiany w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. I nie chodzi o wysokość stawki, lecz o same przepisy.
* Poprzednie odcinki cyklu
Do tej ustawy odnoszą się zarzuty stawiane całemu systemowi podatkowemu: zmienność, niejasność, możliwość różnej interpretacji. W dużym stopniu są one neutralizowane przez obszerne orzecznictwo i różnej rangi pisma urzędowe.
Nie zmienia to faktu, że przepisy wymagają gruntownej rewizji. Uchwalone w czasie, gdy gospodarka rynkowa dopiero powstawała, już wtedy nie odpowiadały realiom życia gospodarczego. Brak było bowiem i doświadczenia, i wzorców.
Zakładając, że trzeba stworzyć nową ustawę, i jest to tylko kwestia czasu, do wyboru są dwie drogi:
- tworzenie przepisów o ogólnym charakterze, ze swej istoty bardzo pojemnych, a dzięki temu trwałych,
- tworzenie kazuistycznych przepisów, regulujących szczegółowe problemy.
Dzisiejsza ustawa jest mieszaniną obu tych rozwiązań, wynikającą z odkrywania tzw. luk podatkowych (nie mają one wiele wspólnego z lukami w prawie) oraz uwzględniania
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta