Pieniądze na inwestycje
Pieniądze na inwestycje
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Na pięćset miliardów euro szacuje się potrzeby inwestycji infrastrukturalnych w nowych krajach Unii Europejskiej. Tyle potrzeba, żeby wyrównać poziom rozwoju regionalnego i przybliżyć je pod tym względem do starej Europy. W Polsce mówi się o co najmniej 50 mld euro, jakie gminy powinny zainwestować w realizację projektów komunalnych w celu osiągnięcia przeciętnego standardu krajów zachodnich.
Wyzwania inwestycyjne stojące przed samorządami terytorialnymi oraz ograniczenia prawne dotyczące ich zadłużania się rodzą konieczność nowego podejścia do zarządzania finansami jednostek samorządowych. Może nim być zaciąganie kredytów długoterminowych oraz refinansowanie lokali użytkowych i siedzib gminnych w bankach hipotecznych.
Przystąpienie Polski do UE stwarza gminom możliwość szybkiego rozwoju przy wykorzystaniu funduszy strukturalnych. Jednym z warunków ich uzyskania jest udział własny gminy w takim projekcie. Może ona liczyć na dofinansowanie nawet 75 proc. wartości całej inwestycji, resztę musi pokryć z innych źródeł - m.in z budżetu państwa, ale przede wszystkim z kredytów bankowych. Dotyczy to zwłaszcza finansowania takich projektów komunalnych,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta