Kosmiczne laboratoria
Kosmiczne laboratoria
Gwiazda neutronowa z gwiazdozbioru Ryby Latającej wysysa materię od podobnej do Słońca towarzyszki - wizja artysty
(c) NASA
Co dzieje się z materią w warunkach odmiennych od panujących na Ziemi? Na przykład z atomami poddanymi niewyobrażalnie wysokim ciśnieniom? Ziemskie laboratoria nie zawsze dysponują dostatecznymi możliwościami, żeby znaleźć odpowiedź na te pytania. Na szczęście w kosmosie istnieją gotowe laboratoria, jakby stworzone do badań materii w ekstremalnych warunkach - gwiazdy neutronowe.
Te odległe obiekty niełatwo dają sobie wydrzeć swoje tajemnice. Jednak niedawne obserwacje jednej z gwiazd neutronowych pozwoliły na niezwykle dokładne wyznaczenie jej masy i promienia. Dzięki tym danym będzie można teraz zweryfikować teorie dotyczące składu niezwykle ściśniętej materii, wypełniającej te najgęstsze z gwiazd.
Ostatni etap
Skąd się biorą takie kosmiczne laboratoria wysokich ciśnień? Gwiazda neutronowa stanowi ostatni etap życia gwiazdy nieco cięższej od Słońca. Taki obiekt po przejściu kolejnych etapów ewolucji i wypaleniu kolejnych, coraz cięższych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta