Rzeczpospolita Czytelników
Podatek dochodowy a złe długi
- Poprzednie odcinki cyklu
Przedstawiamy relację z dyżuru telefonicznego, który odbył się wczoraj w naszej redakcji. Ekspert wyjaśnił wątpliwości dotyczące niektórych przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych, a w szczególności problemy związane z konsekwencjami powstania tzw. złych długów. Na pytania czytelników odpowiadał Piotr Żarski, radca prawny, szef Zespołu CIT firmy Deloitte. Kolejne dyżury poświęcone podatkowi dochodowemu od firm będą odbywać się każdego miesiąca.
Firma świadczy usługi przez Internet na rzecz podmiotów gospodarczych. Ostatnio coraz więcej kontrahentów nie płaci za wykonane usługi. Firma musi jednak zapłacić podatek już w momencie wystawienia faktury dokumentującej wykonanie usługi, gdyż wtedy powstaje z niej przychód. Czy można ten podatek odzyskać, jeżeli kontrahent w ogóle nie zapłaci za wykonaną usługę?
Ustawa o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) nakazuje opodatkowanie przychodu należnego. Zgodnie z jej art. 12 ust. 3 za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się także należne przychody, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane. Co do zasady przychód podatkowy powstaje zatem już w momencie faktycznego wykonania usługi lub wydania towaru. Kwestia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta