Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Do euro szybko, ale nie na skróty

05 listopada 2004 | Ekonomia | ŁT

JAK TO WIDZĘ

Do euro szybko, ale nie na skróty

ŁUKASZ TARNAWA

Decyzja Eurostatu, iż polskich OFE w obecnym kształcie nie można uznać za część sektora finansów publicznych, stawia przed naszymi władzami dylemat dotyczący polityki gospodarczej w najbliższych latach. Pytanie brzmi: jak prowadzić politykę gospodarczą, by szybko wejść do strefy euro, a jednocześnie nie utracić korzyści makroekonomicznych wynikających z reformy emerytalnej?.

Przyjęcie zaleceń Eurostatu oznacza, że zarówno poziom długu publicznego, jak i deficytu sektora finansów publicznych, obliczane według unijnych standardów, będzie wyższy niż gdyby OFE włączono do sektora finansów publicznych. Może to spowodować opóźnienie wejścia Polski do strefy euro, gdyż zmniejszenie deficytu finansów publicznych do niespełna 3 proc. PKB potrwa dłużej. Eurostat zgodził się jednak na okres przejściowy: do marca 2007 r. Polska może zaliczać OFE do sektora finansów publicznych (wykazując niższy poziom deficytu i zadłużenia), a ten czas spożytkować na przykład na ewentualną modyfikację systemu emerytalnego, tak by sprostał wymaganiom Eurostatu. Stąd właśnie dylemat stojący przed polskimi władzami. Jak...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 3374

Spis treści

Poradniki Rzeczpospolitej

Zamów abonament