Opieszałość może kosztować
Opieszałość może kosztować
Państwo musi liczyć się z tym, że wszelkie szkody poniesione przez obywateli lub przedsiębiorstwa, wynikające z nieimplementacji prawa wspólnotowego, będzie musiało zrekompensować.
W swoim czasie Włochy zaniedbały implementacji prawa wspólnotowego dotyczącego systemu wypłaty odszkodowań (rekompensat) pracownikom upadłych przedsiębiorstw, które zalegają z wypłatami wynagrodzenia za pracę. Wtedy zapadło jedno z najsłynniejszych orzeczeń Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS) w sprawie Andrea Francovich and Danila Bonifaci and others v Italian Republic (nr C-6 & 9/90).
Doktryna odpowiedzialności odszkodowawczej
ETS sformułował mianowicie nową zasadę: odpowiedzialności odszkodowawczej państw członkowskich Unii Europejskiej za szkody spowodowane niewłaściwą implementacją prawa wspólnotowego. Albowiem "(É) pełna skuteczność norm wspólnotowych byłaby umniejszona, a ochrona praw przez nie przyznanych osłabiona, jeśli jednostki nie miałyby możliwości otrzymania odszkodowania, gdy ich prawa są naruszone w wyniku nieprzestrzegania prawa wspólnotowego, za co państwo członkowskie może być odpowiedzialne (É)".
ETS zastrzegł jednak, że nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta