Szacowanie zysku realnego
Rynek pierwotny obligacji jednorocznych
Szacowanie zysku realnego
1 czerwca rozpocznie się publiczna sprzedaż o bligacji jednorocznych IR 0696. Po raz kolejny, niektórzy staną przed problemem: kupić czy nie kupić. Ich ostateczna decyzja będzie zależała głównie od przewidywanej stopy zwrotu z tej inwestycji. O zysku z obligacji zadecyduje przede wszystkim przebieg inflacji i cena emisyjna. Zastanówmy się, jak atrakcyjność inwestycji oszacować.
Przypomnijmy, że bazą do obliczania oprocentowania obligacji jednorocznych jest skumulowana inflacja w roku, który rozpoczyna się dwa miesiące przed terminem publicznej sprzedaży. Do tak obliczonej bazy dodawana jest premia w wysokości 5 proc. wartości nominalnej obligacji (tj. 5, 00 PLN) . Rozkłada się ona równomiernie na wszystkie dni ważności obligacji.
W tej sytuacji pojawiają się obiektywne trudności z prognozowaniem nominalnej stopy zwrotu z inwestycji. Z drugiej jednak strony, sama wartość nominalnej stopy zysku mało mówi o rzeczywistej rentowności inwestycji, ponieważ pomija spadek wartości nabywczej pieniądza. Dużo lepszym od niej miernikiem jest tzw. realna stopa zwrotu, która ten spadek w czasie trwania inwestycji uwzględnia.
Można wykazać, że realna stopa zwrotu (rsz) z inwestycji w obligacje jednoroczne, w okresie ich ważności wyniesie:
rsz= ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta