Kontratyp procesowy czy świadek koronny
Ustawa o ochronie obrotu gospodarczego
Kontratyp procesowy czy świadek koronny
Ryszard Zakrzewski, Andrzej Woźniak
Od 31 grudnia 1994 r. obowiązuje ustawa z 12 października 1994 r. o ochronie obrotu gospodarczego (Dz. U. nr 18, poz. 615) . Jest pierwszym aktem prawnym, który przystosowuje przepisy prawa karnego do warunków gospodarki rynkowej. Zawiera przepisy wprowadzające odpowiedzialność za czyny godzące w prawidłowość obrotu gospodarczego, które dotychczas nie były karalne lub też zaniechano ich karania w przeszłości, a także zmiany niektórych przepisów prawa karnego.
W art. 5 ustawy określone jest przestępstwo prania brudnych pieniędzy, odpowiedzialność karna i możliwość jej wyłączenia. Czy zawarte w nim rozwiązania to instytucja świadka koronnego czy kontratyp procesowy?
Art. 5 ustawy przewiduje odpowiedzialność karną osób, które w celu wprowadzenia do legalnego obrotu środków płatniczych, papierów wartościowych lub wartości dewizowych pochodzących ze zorganizowanej przestępczości, powiązanej z obrotem środkami odurzającymi lub psychotropowymi, fałszowaniem pieniędzy lub papierów wartościowych, wymuszaniem okupu albo handlem bronią, przyjmują je, przenoszą własność lub posiadanie, przekazują lub wywożą za granicę albo podejmują inne działanie, które może udaremnić...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta