Nowy ład mieszkaniowy w praktyce
Potrzebne korekty przepisów, a nie radykalna ich zmiana
Nowy ład mieszkaniowy w praktyce
Żaneta Semprich
Wdrażanie ustawy o najmie lokali i dodatkach mieszkaniowych dowodzi, iż jej nowelizacja jest nieuchronna -- przyznaje Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa. Zgadza się jednak tylko na korekty tego aktu z zachowaniem jego podstawowych założeń.
Ustawa z 2 lipca 1994 r. o najmie lokali mieszkalnych i dodatkach mieszkaniowych szybko zyskała opinię aktu -- mówiąc najoględniej -- mało trafnego. Na jej braki niejednokrotnie wskazywali autorzy publikujący na tych łamach. W jeszcze nie rozpatrzonych skargach skierowanych do Trybunału Konstytucyjnego Związek Miast Polskich, sejmiki samorządowe i gminy kwestionują jej podstawową zasadę, że zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych członków wspólnoty samorządowej jest zadaniem własnym gminy, i obciążenie gmin wypłatami dodatków mieszkaniowych.
Czy rzeczywiście zawarte w tej ustawie rozwiązania należy uznać za błędne?
Drobne poprawki
Parlamentarzyści dość szybko zdali sobie sprawę, że likwidacja administracyjnej kontroli najmu i wprowadzenie szczególnych przepisów ograniczających swobodę stron w kształtowaniu tego typu stosunków umownych to zabieg ryzykowny. Rezolucją z 27 października 1994 r. Sejm zobowiązał Radę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta