Usytuowanie wymiaru sprawiedliwości
Usytuowanie wymiaru sprawiedliwości
Ireneusz Łaski
Czy powszechny wymiar sprawiedliwości ma szansę stać się trzecią władzą w państwie?
To pytanie pociąga następne: jakie muszą być spełnione warunki w zakresie prawnej regulacji sądownictwa powszechnego i jakiej rangi musi być to norma prawna, by uznać, że powszechny wymiar sprawiedliwości ma status władzy państwowej?
Władza -- wg słownika języka polskiego -- to prawo rządzenia państwem; stosunek społeczny między dwiema grupami, polegający na tym, że jedna grupa może w sposób trwały oddziaływać na postępowanie innej w realizacji zadań społecznych i ma środki zapewniające jej kontrolę tego postępowania (t. 3 str. 732 pod red. M. Szymczaka, W-wa 1981) . Ponieważ powyższa definicja (bardziej o charakterze socjologicznym niż prawnym) jest dość ogólnikowa, toteż w jej treść należy wpisać konkretne postanowienia.
Z definicji expressis verbis wynikają dwie zasadnicze przesłanki. Pierwsza to możność oddziaływania sądownictwa na społeczeństwo za pomocą stanowionego prawa. Jego jakość to jedna z istotnych przesłanek szybkiego i sprawnego reagowania wymiaru sprawiedliwości na żądania społeczeństwa.
Jesteśmy w okresie reformy prawa i miejmy nadzieję, że dotychczasowe doświadczenia sądownictwa oraz postulaty prawników praktyków i doktryny będą stanowić wystarczające pole badawcze dla...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta