Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czeska alternatywa

21 kwietnia 1995 | Świat | BS

Czeska alternatywa

Dla lidera socjaldemokratów zarówno komunizm, jak i thatcheryzm to skompromitowane ideologie

W ostatnich miesiącach popularność czeskich socjaldemokratów rośnie, doganiacie ODS. W marcu 1995 r. poparłoby was 19, 5 procent wyborców (ODS -- 28) . Trzy lata temu, wchodząc w skład parlamentu, mieliście poparcie 6, 8 procent. Czemu przypisać ten wzrost?

Przyczyn jest kilka. Przede wszystkim widać, że Czesi tracą złudzenia co do polityki obecnego rządu, odczuwając jej negatywne skutki, np. w służbie zdrowia, szkolnictwie, transporcie, rolnictwie, oraz widząc sytuację mieszkaniową. My natomiast we wszystkich tych dziedzinach proponujemy inne, własne rozwiązania, których podstawą jest solidarność społeczna, w miejsce indywidualnego egozimu. Nie wystarczy krytykować rząd (to robimy również) , trzeba też mówić, jak byśmy to zrobili, będąc u władzy.

Korzenie czeskich socjaldemokratów sięgają monarchii austro-węgierskiej. Wówczas tworzyli najstarszą czeską partię o lewicowym charakterze. Jaki jest dzisiejszy program CSSD?

Zasadniczych zmian nie ma. Czeska Partia Socjaldemokratyczna jak wszystkie europejskie socjaldemokracje jest partią lewicową skłaniającą się ku politycznemu centrum. Naszym problemem jest fakt zdyskredytowania przez komunistów pojęcia "lewicy"....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 461

Spis treści
Zamów abonament