Pożyczyłeś od banku, oddasz komuś innemu
Pożyczyłeś od banku, oddasz komuś innemu
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
Ochrona ekonomicznie słabszego nie może przekształcać się w karykaturę, czyli ochronę cwaniactwa i nagradzanie nierzetelności.
Bank sprzedaje firmie windykacyjnej wierzytelność nierzetelnego dłużnika, niepłacącego swoich długów. Czy ta umowa cesji narusza tajemnicę bankową i reguły ochrony danych osobowych?
Jeżeli dłużnik okazał się nierzetelny i popadł w zwłokę w spełnieniu świadczenia pieniężnego z tytułu czynności bankowej (udzielanie kredytów i pożyczek jest czynnością bankową w rozumieniu art. 5 prawa bankowego; dalej: upb), bank może sam dochodzić zaległej zapłaty lub sprzedać wierzytelność na rynku osobie trzeciej. Gdy zdecyduje się na cesję wymagalnej wierzytelności, to staje przed pytaniem: w jakich okolicznościach taki przelew uznać można za prawnie dopuszczalny?
Prawnie możliwe
"Wierzyciel może bez zgody dłużnika przenieść wierzytelność na osobę trzecią (przelew), chyba że sprzeciwiałoby się to ustawie, zastrzeżeniu umownemu albo właściwości zobowiązania" - stanowi art. 509 ? 1 kodeksu cywilnego. Jeśli "wierzytelność jest stwierdzona pismem, zastrzeżenie umowne, iż przelew nie może nastąpić bez zgody dłużnika, jest skuteczne względem nabywcy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta