Pretensje księżniczki
Między niemieckim Federalnym Trybunałem Konstytucyjnym a Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu trwa dyplomatyczna, lecz zawzięta scysja. Wywołała ją różnica zdań w kluczowej sprawie. Czemu przyznać pierwszeństwo: wolności prasy czy prywatności osoby powszechnie znanej? Ta początkowa utarczka zmieniła się w zasadniczy dla całej Europy spór: kto ma pierwsze miejsce w interpretacji przepisów prawa. Krajowe sądy konstytucyjne czy Trybunał w Strasburgu? Nie trzeba wyjaśniać, że i Polska jest żywo zainteresowana odpowiedzią na to pytanie.
Czyje ważniejszePolska konstytucja (podobnie jak niemiecka) nadaje Trybunałowi Konstytucyjnemu prawo decydowania o zgodności umów międzynarodowych z ustawą zasadniczą. Poręcza również każdemu (także osobie publicznej) prawo do ochrony życia prywatnego, a jednocześnie wolność...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta