Zdążyć przed wyborami
Chemia ciężka czeka na decyzję w sprawie prywatyzacji już od dawna. Sześć firm działających osobno nie jest w stanie skutecznie konkurować na globalnym rynku. Dlatego też rząd zdecydował kilka lat temu, że zostaną one połączone, by stworzyć silny organizm gospodarczy zdolny nie tylko przetrwać, ale i rozwijać się.
Zmieniony programTen program należy już jednak do historii. Najnowszy pomysł na chemię ciężką zakłada jak najszybszą prywatyzację firm. Rząd argumentuje, że nie zostaną one połączone, bo taka operacja wymagałaby ich oddłużenia. A na taką pomoc publiczną nie zgodziłaby się Unia Europejska.
Najnowszą wersję programu restrukturyzacji branży opracowała kilka miesięcy temu państwowa spółka Nafta Polska. Zaakceptowało ją Ministerstwo Skarbu, a Rada Ministrów dała zgodę na operacje kapitałowe przez nią planowane. Chodzi o wniesienie do Nafty Polskiej do 69 proc. akcji czterech zakładów azotowych: Tarnowa, Kędzierzyna, Zachemu i Organiki. Nafta ma...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta