To samo roszczenie w różnych państwach
Orzeczenie to rozstrzyga, jak postępować w wypadku wytoczenia powództwa przed sądem wyłącznie właściwym zgodnie z umową o jurysdykcji, gdy o to samo roszczenie zostało wcześniej wytoczone powództwo przed sądem innego państwa. Sąd wskazany w umowie stron jako właściwy do rozstrzygnięcia sporu musi wówczas zawiesić postępowanie do czasu, gdy sąd, przed którym najpierw wytoczono powództwo, uzna się za niewłaściwy.
W konwencjach i rozporządzeniuETS orzekł tak na podstawie konwencji o jurysdykcji i wykonywaniu orzeczeń w sprawach cywilnych i handlowych sporządzonej w Brukseli 27 września 1968 r. (konwencja brukselska). Konwencja ta regulowała kwestie dotyczące jurysdykcji i wykonywania orzeczeń w państwach członkowskich Wspólnoty Europejskiej. Choć od 1 marca 2002 r. w stosunkach między państwami Wspólnoty Europejskiej (z wyjątkiem Danii) konwencja brukselska została zastąpiona rozporządzeniem Rady Unii Europejskiej nr 44/2001 (O. J. L 12/1 16.1.2001 s. 1), to postanowienia analogiczne do przepisów stanowiących podstawę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta