Pod rządami Partii Kongresowej
Pod rządami Partii Kongresowej
Dominującą siłą na scenie politycznej Indii jest Kongres Narodowy, który ze stosunkowo niewielkimi przerwami sprawuje władzę w tym kraju od 1950 roku. Od 1971 r. , kiedy nastąpił rozłam, główny nurt Partii Kongresowej jest znany jako Kongres I (Indira) .
Przez wiele lat po śmierci Mahatmy Gandhiego czołową osobistością polityczną był Jawaharal Nehru -- twórca niepodległych Indii, "największej demokracji świata" opartej na systemie parlamentarnym, trójsektorowej gospodarce isilnej władzy wykonawczej. Największą troską Nehru było utrzymanie jedności kraju.
Rządy Indiry
Kontynuatorką dzieła Nehru była jego córka Indira Gandhi (premier od 1966 r. ). Na okres jej przywództwa przypada znaczne umocnienie władzy wykonawczej kosztem władzy sądowniczej, parlamentu i samego Kongresu. Uzasadnieniem twardej polityki pani Gandhi były: narastająca fala ekstremizmu politycznego, separatyzmu regionalnego i religijnego oraz umacnianie się lokalnych partii i wspólnot etnicznych dążących do uzyskania większej autonomii w sprawach gospodarczych, kulturalnych i oświatowych. Rosnący krytycyzm autokratycznego stylu rządów Indiry Gandhi przyniósł Kongresowi porażkę w wyborach w 1977 r. Do władzy doszła Partia Ludowa (Bharatija Janata -- BJP) z premierem Morarji Desai.
W 1980 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta